Hamilelikte Görülen Halsizlik ve Yorgunluk
Ağustos 30, 2019
admin
Paylaş

Hamilelikte görülen halsizlik ve yorgunluk

Gebeliğin ilk 12 haftası içinde yorgunluk hissinin oluşması normal olarak karşılanmaktadır. Gebeliğin başlamasıyla birlikte vücutta oluşan değişimler hemen hemen her sistemde görülür ve bu değişimler sonuç olarak yorgunluğa ve halsizliğe yol açar. Hamilelikte görülen halsizlik ve yorgunluk meydana gelmesi bazı durumlarda gebelik sürecinde oldukça fazla bir şekilde görülebilen demir eksikliği şikayetine bağlı olabilmektedir.

Özellikle yapmaktan zevk aldığınız şeyler eskiden olduğu gibi ilginizi çekmiyorsa bu konuda doktor tavsiyesi almaya özen gösterin. Çünkü bebeğin doğması sonrasında bu şikayetler depresyon yaşanmasına neden olabilmektedir.

Gebelikte Yaşanan Halsizlik Şikayeti Ne Kadar Sürer?

Bu durum için kesin olarak bir şey söylemek doğru olmaz çünkü her annenin yaşadığı gebelik süreci farklı olabilmektedir. Örneğin ilk 3 aylık süre içinde oluşan bulantı, iştahta azalma ve bazen de kusma şikayetleri gebelik belirtisi durumlar olabilmektedir. Halsizlik ve yorgun hissetme şikayetleri kendinizi yorgun hissetmenize ve dolayısı ile daha fazla sinirli olmanıza neden olabilir.

Gebeliğin 16.haftasına kadar sürebilen bu şikayetler giderek azalmaya başlar. Bu durum her kadın için geçerli değildir ve bazı kadınlarda 20 hafta ya da daha uzun süren şikayetler oluşabilmektedir. Kadınların çoğu ikinci 3 aylık dönem içinde yorgunluk şikayeti yaşamayabilir ancak 28.haftada yeniden halsizlik şikayetleri görülmeye başlanabilir.

Gebelik sürecinde yavaş da olsa her gün alınmaya başlanan fazla kilolar gün boyunca kendinizi yorgun hissetmenize yol açabilir.

Hamilelik Sürecinde Halsizlik ve Yorgunluk Şikayetleri İçin Ne Yapılabilir?

  • Mümkün olduğu kadar gün içinde uyumaya ya da dinlenmeye özen gösterin. Erken uyumaya vaktiniz olmalıdır
  • Daha az çalışmanız mümkünse mutlaka çalışma saatlerinizi azaltın. Çalışsanız bile dinlenmek için vakit ayırmalısınız
  • Daha enerjik olmak için düzenli ve sağlıklı beslenmeye önem verin. Gün içindeki öğünlerde kepekli ekmek, karbonhidratı yüksek makarna ve pirinç tüketebilirsiniz. Meyve ve sebze tüketim konusunda düzenli davranın
  • Sizi yormayacak ve fazla ağır olmayacak şekilde egzersizler yapmalısınız. Örneğin sadece yürüyüşe çıkmak bile sizi önemli ölçüde rahatlatacaktır
  • Sakin olmalı stresten uzak durmalısınız

Daha fazla bilgi için instagram sayfamızı buradan takip edebilirsiniz. Sitemizde anne bebek sağlığı ile ilgili konularımızı buradan takip edebilirsiniz.