Hamilelik Döneminde Evcil Hayvan Beslenmesi
Eylül 6, 2019
admin
Paylaş

 

 Hamilelik Döneminde Evcil Hayvan Beslenmesi

Gebelik döneminde evcil hayvan besleme konusunda bazı tereddütler yaşanabilir. Bu dönemde yaşanması muhtemel olan kaygılı durumları en az seviyeye indirmek gerekir. Çünkü yaşanacak olan kaygılar  hamilelik döneminde evcil hayvan beslenmesi konusunda olsun ya da başka bir nedenden dolayı olsun bebeğin olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminde evcil hayvan beslenmesi konusunu ayrı ayrı başlıklar halinde sunacağız.

Hamilelik Döneminde Evde Kedi Besleme: Kedilerin beslenmesi konusunda en önemli problemlerden biri bazılarının dışkısında toksoplazma olarak tanımlanan ve doğmamış bebekler için ciddi anlamda enfeksiyonlara neden olabilecek olan bir parazit türünün olmasıdır. Özellikle dışarıya çıkabilen kedilerde sıkça rastlanabilen bu durum ev içindeki kedilerde daha az görülür. Ancak yine de kedinin dışkısı ile evin farklı yerlerine bulaşabilir.Bu parazit düşük yapmaya neden olabilir. Bu nedenle kediyi sevmek, okşamak gibi durumlarda size bulaşmaz ama dikkatli olmakta yarar var.
Hamilelik Döneminde Evde Köpek Besleme: Hamilelik döneminde evcil hayvan beslenmesi konusunda karşılaşılan sorunlardan biri köpeklerle alakalıdır. Köpeklerin kuduz mikrobu taşıyabilmeleri haricinde bu hayvanlar köpek kisti olarak tanımlanan bir parazit taşıyabilirler. Bu parazit karaciğerde problemlere yol açabilir. Bu nedenle hamilelik dönemlerinde köpeğinizin bakımını başkası üstlenmelidir.
Hamilelik Döneminde Evde Kuş Besleme: Evcil olarak beslenen kuşlar bakım açısından soruna neden olmazlar. Ama evcil de olsalar kuşlar hastalık nedeni olabilecek bazı parazitler taşıyabilirler. Bu nedenle kuş alacaksanız mutlaka sağlık kontrolleri yapılan yerlerden kuş alın Özellikle papağanlar olmak üzere tüm kuşlarda “chlamidia psictaci” olarak tanımlanan bir bakteri taşırlar. Bu bakteri grip hastalığına benzeyen etkilere neden olabilmektedir.
Hamilelik Döneminde Evde Kemirgen Besleme: Hamilelik döneminde evcil hayvan beslenmesinoktasında hamster ya da benzer hayvan beslenmesi uygun değildir. Bu tür hayvanlardan uzak durmalısınız. Bu hayvanlardan LCMV adı verilen bir virüs bulaşabilir

Evde evcil hayvan beslemek astım ya da alerji gibi sağlık sorunlarını tetikleme durumları vardır. Bu nedenle mutlaka doktorunuzdan bilgi almadan herhangi bir işe kalkışmanız doğru olmaz.

Daha fazla bilgi için instagram sayfamızı buradan takip edebilirsiniz. Sitemizde anne bebek sağlığı ile ilgili konularımızı buradan takip edebilirsiniz.